Dobrovoľníci pomáhajú mestu PB - našli sa aj injekcie

Autor: Ivan Sikorai | 18.10.2016 o 14:34 | (upravené 19.10.2016 o 21:02) Karma článku: 5,39 | Prečítané:  288x

Nakoľko mesto nestíha robiť bežnú údržbu v meste, rozhodli sme sa, že im pomôžeme. Nestojí to veľa, a výsledok naozaj stojí za to :)...

Dobrovoľná neformálna skupina "Chceme krajšiu PB" vznikla na konci roka 2015 a odvtedy má za sebou viac ako 100 akcií na území mesta Považská Bystrica. Nechceli sme ísť cestou nezmyselného kritizovania samosprávy. Namiesto toho, sme si vyhrnuli rukávy a v rámci svojich možností pomáhame mestu :)

Tento rok sa nám podarilo dostať z ulíc a priľahlých častí mesta viac ako 1 000 veľkých 120 litrových vriec odpadu. Našlo sa naozaj veľké množstvo rozličných vecí. Autobatérie, veľké kusy nábytku, pneumatiky, stavebný odpad, chemikálie, elektronika, ale aj injekčné striekačky. Naše mesto je známe svojou drogovou činnosťou, ale asi si vie málo kto predstaviť, aké množstvo použitých striekačiek sa tu reálne nachádza. Počas šiestich mesiacov, sme ich našli viac ako 900 a často nemali zakryté hroty. Jednak hrozilo poranenie, a jednej riziko nákazy. 

 

Na každú sme použili klieštiky a vložili do nádoby na nebezpečný odpad. Následne sme ich zlikvidovali, aby nedošlo k poraneniu. Nachádzali sa aj na mieste školských dvorov a detských ihrísk, kde sa hrávajú deti. Žiaľ polícia, ani po upozornení na to vôbec nereagovala...Chceme poďakovať aj sponzorom za to, že nám darovali kliešte na odpad, vďaka čomu nám nehrozí nebezpečenstvo pri manipulácií s injekčnými striekačkami :)...

Ďalšou činnosťou, ktorou sme sa rozhodli zapojiť do skrášlenia mesta, bolo natieranie lavičiek. Nakoľko boli už niektoré v dezolátnom stave, bolo ich treba poopravovať a ponatierať. Od sponzorov sme si zohnali potrebné farby a vyskúšali sme prvé lavičky na detskom ihrisku. Zatiahli sme skrutky, ktoré už boli uvoľnené, očistili sme povrch, natreli farbou a následne aj bezfarebným lakom, aby nám lavičky dlhšie vydržali :)... Keďže sa lavičky nachádzali na detskom ihrisku dovolili sme si aj farebné odtiene.

 

Samozrejme sa snažíme zapájať aj mládež a deti, jednak ich učíme ako správne separovať, ale učíme ich aj to, ako môžu pomôcť svojmu mestu, aby bolo krajšie. Chceli by sme čo najviac mladých ľudí zapojiť do tretieho sektoru. Zapojili sme teda aj dieťa, ktoré sa práve hralo na ihrisku. Hrdosť v očiach dieťaťa po vykonanej práci je na nezaplatenie :)... Zapojili sme do našej činnosti aj strednú školu, ktorá nám predposledný deň školského vyučovania bola pomôcť. Výsledkom bolo vyzbieraných 25 vriec v okolí ich školy. Profesori si veľmi pochvaľovali a hneď sme sa dohodli aj na ďalšej spolupráci :)... Máme veľmi dobré skúsenosti so šírením osvety dobrovoľníctva už na základných školách. Získali sme tak už nejedného dobrovoľníka do našich radov.

 

Nakoľko pri našej činnosti nachádzame veľmi veľa uzáverov z plastových fliaš, rozhodli sme sa , že ich budeme zbierať a vždy keď sa nazbiera určité množstvo, odovzdáme ich, aby z nich mal ešte niekto osoh. Zistili sme, že každý jeden kilogram, ktorý sa nám podarí vyzbierať je ocenený sumou 0,20 €. Vyzbierali sme už cca 110 kilogramov, čo znamená, že sme prispeli sumou 22 €. 

Ďakujeme každému, čo nám pomáha zbierať štuplíky :).

 

 

 

Ďakujeme za podporu

Ivan Sikorai

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Ďalší spor v koalícii, ministra za SNS kritizuje jeho tajomník z Mosta

Na čom bude lietať slovenská armáda v budúcnosti, mal povedať minister obrany do konca septembra. Rozhodnutie chce oddialiť o rok, čo je podľa Ondrejcsáka zásadný problém

DOMOV

Pellegriniho úradníčka má blízko k IT firme spájanej s Počiatkom

Žiláková má mať vzťah so šéfom Anextu.

KOMENTÁRE

Cigáni budú v nebi pred vami

Evanjelium je o prekonávaní hraníc a nie ich kultivovaní.


Už ste čítali?