Čarovné mostíky, ktoré Vám vyčaria úsmev na tvári

Autor: Ivan Sikorai | 9.10.2016 o 17:37 | Karma článku: 11,94 | Prečítané:  4403x

Leto 2016 sme využili ako dobrovoľnícka skupina Chceme krajšiu PB, na skrášlenie pešej zóny, popri rieke Domanižanka. Zábradlie na mostíkoch po rokoch opäť ožilo.

Dlho sme rozmýšlali, ako by sme mohli prispieť k nálade ľudí, ktorý pravidelne chodia po pešej zóne pri rieke Domanižanka. V rieke sa často krát nachádzalo množstvo odpadu, hrdzavé zábradlia na mostíkoch tiež nepôsobili dobre. Všimol som si, že viacerí chodia zo zvesenou hlavou, ponorený do svojich myšlienok. A tak som dostal nápad, ako prinútiť chodcov, aby zdvihli  hlavu, trošku sa pousmiali, a možno aj na chvíľu zabudli na trápenia všedných dní. 

A preto som dal návrh mojim kamarátom a členom neformálnej skupiny "Chceme krajšiu PB" , aby sme s tým skúsili niečo spraviť. Nakoľko môj návrh odobrili, začali sme zháňať nejakého sponzora, ktorý by nám zabezpečil potrebný materiál na opravu mostíkov :)... Mostíkov bolo celkovo päť, a tak sme potrebovali nemalé peniažky. Napadlo nás, že ako prvé oslovíme mesto Považská Bystrica. Predstavili sme svoj zámer pánovi primátorovi Karolovi Janasovi, ktorý nám dal zelenú. Pomohla nám aj miestna firma zabezpečujúca odvoz odpadu. Niečo sme prispeli aj my ako dobrovoľníci, a tak sme mohli začať. 
Počas troch mesiacov sa na mostíkoch vystriedalo 18 pomocníkov, a obetovali sme zo svojho voľného času viac ako 400 brigádnických hodín. 

 

Po odstránení hrubých nečistôt, sme pokračovali nanášaním odstraňovačom starých náterov, brúsením, naniesli sme odhrdzovač, aktikoróznu základnú farbu a nakoniec niekoľko vrstiev vrchnej farby. Nakoľko sme nechceli používať komunistickú červenú farbu a priestor nie je v centre mesta, dovolili sme si mostíky natrieť pastelovými farbami. 

 

 

 

 

 

Stalo sa nám niekoľkokrát, že nám okoloidúci ľudia doniesli aj občerstvenie - zmrzlinu, čokoládu, lízanky, cukríky, sušienky, minerálky a pod. :) Pochvalovali si, že sa konečne na spomínaných mostíkoch začalo niečo diať. Podľa informácií sa na nich už 20 rokov nič nespravilo... 
Často-krát zaznela otázka, kto nás najal, kto nám platí za prácu a pod. Odpoveď ich vždy veľmi prekvapila. Robíme to zadarmo :). A prečo ? Pretože chceme ukázať, ako sa to dá. Ako môže aj mládež prispieť k dianiu v meste. Pretože to bolo v našich silách a pretože máme koníček starať sa o svoje krásne mesto Považská Bystrica.

Samozrejme sa objavili aj komentáre, že je to zbytočné, škaredé a pod... Ale negativisti sa nájdu vždy a všade :). Na doplnenie, spomínané mostíky nepatria mestu, ale povodiu Váhu. A oni majú toľko mostíkov, že jednoducho nestíhaju ( nie že by mali záujem stíhať )...

 

Tu je celkový výsledok :) :) :)

 

Ďakujeme každému, čo akokoľvek prispel k tomuto malému projektíku :)... 

Na jeseň opäť začíname smeťozbery. Tento rok sme vyzbierali už viac ako 1 000 veľkých 120 - litrových vriec. A do konca roka, by sme ešte radi pridali aspoň 200 :), tak nám držte palce :).

Ak by ste chceli vidieť našu činnosť, tak tu je link na facebook https://www.facebook.com/chcemekrajsiuPB/?ref=aymt_homepage_panel , môžete nás podporiť lajkom, alebo akoukoľvek inou formou :)

ĎAKUJEME s pozdravom

Ivan Sikorai

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Exminister Janušek, ktorého súdia za nástenku, dohliada v Žiline na transparentnosť

Hlavní aktéri nástenkového tendra dnes žijú bežným životom. Napriek obžalobe a hrozbe dlhoročného trestu má byť jeden z nich prvkom verejnej kontroly.

KOMENTÁRE

Pozrite, čo sa stalo na Slovensku, hromží Trump pred kamerami

Preceňovanie utečeneckej témy odpútava pozornosť od úplatkov.

TECH

NASA oznámila obrovský objav, prečo sú vedci takí nadšení

Veď je to „len“ ďalšia hviezdna sústava.


Už ste čítali?