Ako môžu dobrovoľníci skrášliť svoje okolie - Naše začiatky

Autor: Ivan Sikorai | 3.10.2016 o 14:16 | Karma článku: 7,42 | Prečítané:  1803x

Rozhodli sme sa zapojiť do diania mesta Považská Bystrica, nie sústavným kritizovaním, ako to nejde, ale zobrali sme veci do vlastných rúk.

Náš prvý kontajner - pri VáhuNáš prvý kontajner - pri Váhu (Ivan Sikorai)

Naša činnosť neformálnej dobrovoľnej skupiny Chceme krajšiu PB, začala 28.12.2015, podľa vzoru už dlhšie fungujúcej komunity Zelenej hliadky v Bratislave. Situácia v Považskej Bystrici ešte nie je taká alarmujúca ako v Bratislave, ale to sa môže za pár rokov ľahko zmeniť, ak obyvatelia PB nebudú dbať na svoje okolie. 

Rozhodli sme sa pomôcť samospráve aspoň tým, že budeme likvidovať skládky, ktoré sú rozmerovo zvládnuteľné našimi kapacitami. Začiatky, ako to býva vždy, boli ťažké. Bol problém s náradím, rukavicami, vrecami, ale aj s dobrovoľníkmi. Prvé dva mesiace som sa doslova trápil sám, rukavice a vrecia som si kupoval sám. Postupom času, ako som začal uverejňovať svoju prácu na sociálnej sieti, pridávali sa ľudia, ktorý boli ochotný podať pomocnú ruku. Prišli prvé rukavice, vrecia a náradie...

Spočiatku to boli občasne smeťozbery, v rozsahu niekoľko igelitových tašiek alebo pár vriec. No postupom času, ako sa ku mne začali pridávať ďalší mladí nadšencí, samozrejme sa priamo úmerne zvyšoval aj odpad, ktorý sme vyzbierali. 

 

 

 

 

Chceli sme ukázať mestu a obyvateľom mesta, že sa to dá všetko robiť aj svojpomocne a s dobrou náladou, za čo sme dostali aj ocenenie od pána primátora, za čin roka 2016 :). Toto ocenenie nás motivovala k ďalšej práci a samozrejme sme sa snažili o rozšírenie našich prác.

A tak sme si povedali, že sa začneme pravidelne starať aj o miestnu rieku, ktorá preteká priamo centrom Považskej Bystrice. Od sponzora sme dostali to správne náradie, a tak sme sa do toho pustili. 

 

Pri našich smeťozberoch, sme našli naozaj kadečo, vždy sa snažíme jednotlivé zložky roztriediť a následne odseparovať. Nachádzame veľké množstvo plastových uzáverov z fliaš, ktoré následné odovzdávame na dobročinné účely. Celkovo sme nazbierali už cca 90 kg plastových uzáverov. A aj naďalej pokračujeme :)...

 

Často dostávam otázku, prečo to robím. Moja odpoveď je však veľmi jednoduchá a neskrýva žiadne hlboké filozofické odpovede. Jednoducho ma to baví, keď vidím po sebe odvedenú prácu, baví ma tráviť čas s ľuďmi, ktorý majú rovnaký cieľ ako ja. Lebo nám to nie je ľahostajné. Vznikla silná komunita, ktorá je ochotná pomôcť svojmu mestu a svojmu okoliu. Vznikli medzi nami nové priateľstvá, a to predsa v živote ide, aby človek nebol sám, a aby trávil svoj život v spoločnosti ľudí, ktorý ťahajú za jeden povraz. 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Exminister Janušek, ktorého súdia za nástenku, dohliada v Žiline na transparentnosť

Hlavní aktéri nástenkového tendra dnes žijú bežným životom. Napriek obžalobe a hrozbe dlhoročného trestu má byť jeden z nich prvkom verejnej kontroly.

KOMENTÁRE

Pozrite, čo sa stalo na Slovensku, hromží Trump pred kamerami

Preceňovanie utečeneckej témy odpútava pozornosť od úplatkov.

TECH

NASA oznámila obrovský objav, prečo sú vedci takí nadšení

Veď je to „len“ ďalšia hviezdna sústava.


Už ste čítali?