Ako môžu dobrovoľníci skrášliť svoje okolie - Naše začiatky

Autor: Ivan Sikorai | 3.10.2016 o 14:16 | Karma článku: 7,42 | Prečítané:  1837x

Rozhodli sme sa zapojiť do diania mesta Považská Bystrica, nie sústavným kritizovaním, ako to nejde, ale zobrali sme veci do vlastných rúk.

Náš prvý kontajner - pri VáhuNáš prvý kontajner - pri Váhu (Ivan Sikorai)

Naša činnosť neformálnej dobrovoľnej skupiny Chceme krajšiu PB, začala 28.12.2015, podľa vzoru už dlhšie fungujúcej komunity Zelenej hliadky v Bratislave. Situácia v Považskej Bystrici ešte nie je taká alarmujúca ako v Bratislave, ale to sa môže za pár rokov ľahko zmeniť, ak obyvatelia PB nebudú dbať na svoje okolie. 

Rozhodli sme sa pomôcť samospráve aspoň tým, že budeme likvidovať skládky, ktoré sú rozmerovo zvládnuteľné našimi kapacitami. Začiatky, ako to býva vždy, boli ťažké. Bol problém s náradím, rukavicami, vrecami, ale aj s dobrovoľníkmi. Prvé dva mesiace som sa doslova trápil sám, rukavice a vrecia som si kupoval sám. Postupom času, ako som začal uverejňovať svoju prácu na sociálnej sieti, pridávali sa ľudia, ktorý boli ochotný podať pomocnú ruku. Prišli prvé rukavice, vrecia a náradie...

Spočiatku to boli občasne smeťozbery, v rozsahu niekoľko igelitových tašiek alebo pár vriec. No postupom času, ako sa ku mne začali pridávať ďalší mladí nadšencí, samozrejme sa priamo úmerne zvyšoval aj odpad, ktorý sme vyzbierali. 

 

 

 

 

Chceli sme ukázať mestu a obyvateľom mesta, že sa to dá všetko robiť aj svojpomocne a s dobrou náladou, za čo sme dostali aj ocenenie od pána primátora, za čin roka 2016 :). Toto ocenenie nás motivovala k ďalšej práci a samozrejme sme sa snažili o rozšírenie našich prác.

A tak sme si povedali, že sa začneme pravidelne starať aj o miestnu rieku, ktorá preteká priamo centrom Považskej Bystrice. Od sponzora sme dostali to správne náradie, a tak sme sa do toho pustili. 

 

Pri našich smeťozberoch, sme našli naozaj kadečo, vždy sa snažíme jednotlivé zložky roztriediť a následne odseparovať. Nachádzame veľké množstvo plastových uzáverov z fliaš, ktoré následné odovzdávame na dobročinné účely. Celkovo sme nazbierali už cca 90 kg plastových uzáverov. A aj naďalej pokračujeme :)...

 

Často dostávam otázku, prečo to robím. Moja odpoveď je však veľmi jednoduchá a neskrýva žiadne hlboké filozofické odpovede. Jednoducho ma to baví, keď vidím po sebe odvedenú prácu, baví ma tráviť čas s ľuďmi, ktorý majú rovnaký cieľ ako ja. Lebo nám to nie je ľahostajné. Vznikla silná komunita, ktorá je ochotná pomôcť svojmu mestu a svojmu okoliu. Vznikli medzi nami nové priateľstvá, a to predsa v živote ide, aby človek nebol sám, a aby trávil svoj život v spoločnosti ľudí, ktorý ťahajú za jeden povraz. 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Ďalší spor v koalícii, ministra za SNS kritizuje jeho tajomník z Mosta

Na čom bude lietať slovenská armáda v budúcnosti, mal povedať minister obrany do konca septembra. Rozhodnutie chce oddialiť o rok, čo je podľa Ondrejcsáka zásadný problém

DOMOV

Pellegriniho úradníčka má blízko k IT firme spájanej s Počiatkom

Žiláková má mať vzťah so šéfom Anextu.

KOMENTÁRE

Cigáni budú v nebi pred vami

Evanjelium je o prekonávaní hraníc a nie ich kultivovaní.


Už ste čítali?